راهنمای جامع خرید لامپ رشد گیاه (۰ تا ۱۰۰)

با ظهور باغبانی داخلی، بدون شک چراغ رشد گیاه هر روز محبوب تر می شود. اما با انواع مختلف، کیفیت، وات گمراه‌کننده، تولیدکنندگان، اصطلاحات پیچیده و محاسبات فضای رشد، بی شک یافتن و خرید نور رشد مناسب و متناسب با نیازهای شما دشوار است. اگر به این فکر می کنید که از کجا لامپ رشد گیاه بخرید و کدام چراغ رشد برای نیازهای شما مناسب است، این مقاله همه چیز از جمله وات واقعی، محاسبات پوشش، نوع چراغ رشد، کارایی، ضمانت و بهترین مکان برای خرید چراغ رشد را ساده می کند و به عبارتی با مطالعه مقاله راهنمای جامع خرید لامپ رشد گیاه (۰ تا ۱۰۰)، شما به راحتی قادر خواهید بود تا نیاز نوری گیاه خود را تامین نمایید. هدف راهنمای خرید لامپ رشد گیاه این است که به شما کمک کند نور رشد مناسبی را انتخاب کنید که نیاز شما را برآورده کند. به علاوه، در ادامه با معرفی چند سایت خرید خارجی مقایسه ای بین قیمت های فروشگاه ال ای دی سازان و قیمت های رقابتی دیگر نمایید.

اگر مبتدی هستید، به شما توصیه می کنم به خواندن راهنمای جامع خرید لامپ رشد گیاه (۰ تا ۱۰۰) ادامه دهید و بهترین گزینه انتخابی برای پرورش گیاهان خود را داشته باشید.

 

 

 

حال با مطالعه سوالات زیر می توان با مقوله راهنمای جامع خرید لامپ رشد گیاه (۰ تا ۱۰۰) آشنا شد.

۱) انواع مختلف چراغ رشد چیست؟

اگر مبتدی هستید، این احتمالاً اولین سوال در ذهن شماست. ۳ نوع مختلف لامپ رشد گیاه در بازار موجود است.

  • لامپ رشد گیاه فلورسنت
  • لامپ رشد گیاه HID
  • لامپ رشد گیاه LED

 

۲) رنگ های مهم نور برای رشد گیاهان کدامند؟

طول موج های آبی نور: باعث رشد شاخ و برگ می شود (به دراز شدن سلول ها کمک می کند)

طول موج های قرمز نور: گلدهی و میوه دهی را تشویق می کند

نور با طول موج سبز : گیاهان نور سبز را جذب نمی کنند و آن را منعکس می کنند.

رنگ های دیگر : اهمیت کمتری دارند، اما گیاهان کمی بیشتر رنگ ها را ترجیح می دهند.

مهمترین رنگ های روشن برای رشد گیاهان، آبی و قرمز هستند. این را در نظر داشته باشید، این به شما کمک می کند تا بقیه مقاله راهنمای جامع خرید لامپ رشد گیاه (۰ تا ۱۰۰) را بهتر درک کنید.

 

۳) چه نوع گیاهانی را می توانم با لامپ رشد گیاه، رشد دهم؟

اصولاً می توانید گیاهان را به دو دسته مختلف تقسیم کنید:

۱) گیاهانی که نیاز به نور کم دارند مانند ریحان، آویشن، پونه کوهی، گیاهان دیگر، کاهو، سبزی های برگ دار و غیره.

۲) گیاهانی با نیاز نوری بالا مانند فلفل، گوجه فرنگی، خیار، مرکبات، اکثر سبزیجات و غیره.

شما می توانید هم گیاهان کم نور و هم گیاهان نیازمند نور زیاد را با چراغ های رشد پرورش دهید.

 

در ادامه مقاله راهنمای جامع خرید لامپ رشد گیاه (۰ تا ۱۰۰) به بررسی کامل تک تک انواع لامپ رشد گیاه موجود در بازار می پردازیم و نقاط ضعف و قوت آنها را بررسی می نماییم.

 

چراغ رشد گیاه فلورسنت

اگر در حال پرورش چند گیاه هستید، به عنوان سرگرمی یا صرفاً برای سرگرمی، از فلورسنت استفاده کنید! آنها خروجی بسیار کمی دارند، بنابراین رشد در مقیاس بزرگتر مقرون به صرفه نخواهد بود. از کابین فلورسنت برای گیاه‌سازی و شبیه‌سازی استفاده می‌شود، اما اگر این دستور کار شما نیست، از آن صرفنظر کنید.

 

انواع چراغ های رشد گیاه فلورسنت

  • CFL (لامپ‌های فلورسنت فشرده): کوچک هستند و در اکثر سوکت‌های استاندارد خانگی قرار می‌گیرند، می‌توانند برای چند کارخانه استفاده شوند.
  • T5 (نور لوله): می تواند تعداد بیشتری از گیاهان را پشتیبانی کند، نور را در طیف آبی فراهم
    می کند، به اندازه کافی خنک است، برای گلدهی مناسب است.
  • T8، T12 (چراغ های لوله): مشابه T5، اما از نظر ضخامت متفاوت است. به اندازه T5 کارآمد نیست.

 

دلایلی که نباید از چراغ های رشد فلورسنت استفاده کنید

شدت نور ضعیف که قدرت برای حمایت از رشد بزرگ را ندارد، شما باید گیاهان خود را کوتاه نگه دارید. قدرت کافی برای گلدهی ندارد. در دراز مدت مقرون به صرفه یا کارآمد نیست.

هر لامپ یا لوله به یک سوکت جداگانه نیاز دارد که باز کردن و نگهداری آن سخت است.

چراغ های فلورسنت رشد باید کاملاً نزدیک به گیاهان باشند، شما باید به طور منظم ارتفاع را با رشد گیاهان تنظیم کنید. (گرمای کمتری منتشر می کند)

 

موارد استفاده از چراغ های رشد فلورسنت

 

از چراغ های رشد فلورسنت می توان برای شبیه سازی یا سبزی کاری استفاده کرد، به خصوص در جاهایی که سقف خیلی پایین است. آنها گرمای کمتری تولید می کنند و می توان آنها را کاملاً نزدیک به گیاهان آویزان کرد بدون اینکه به آنها آسیبی وارد شود.

اگر واقعا بودجه تان کم است، می توانید از آنها استفاده کنید. آنها در میان چراغ های رشد ارزان ترین هستند.

در ضمن می‌توانید چراغ‌های رشد فلورسنت را در هر فروشگاه سخت‌افزاری، Walmart و غیره تهیه کنید. اکثر آنها در هر سوکت استانداردی قرار می‌گیرند.

از لوله های فلورسنت CFL یا T5 می توان برای حمایت از کاکتوس و ساکولنت ها استفاده کرد زیرا به نور زیادی نیاز ندارند.

 

گیاهان چقدر باید از لامپ های رشد فلورسنت فاصله داشته باشند؟

چراغ های فلورسنت باید در فاصله ۱۲ اینچی بالای گیاهان شما آویزان شوند. آنها حداقل گرما را تولید می کنند و باید تا حد امکان به گیاه آویزان شوند بدون اینکه بسوزانند.

 

تست کف دست برای فاصله گیاه از لامپ رشد گیاه:

تست کف دست برای اینکه بفهمید تا چه فاصله ای از گیاه باید چراغ های رشد را آویزان کنید. یک راه آسان برای تعیین فاصله مناسب این است که کف دست خود را درست بالای گیاهان برای چند دقیقه نگه دارید. اگر گرما قابل تحمل است اما گرم است می توانید آن را در آن فاصله نگه دارید. اگر به اندازه کافی گرم نیست، سعی کنید چراغ ها را نزدیک تر کنید و دوباره تست کنید. اگر خیلی گرم است، چراغ ها را بالا ببرید و دوباره تست کنید تا نقطه مناسب را پیدا کنید.

 

به چند لامپ رشد فلورسنت نیاز دارم؟

تعداد لامپ ها واقعاً مهم نیست، معمولاً باید ۶۰ وات برای سبزی و ۱۰۰ وات برای گلدهی در هر فوت مربع را هدف بگیرید. این وات واقعی است، نه وات «معادل»، به اندازه کافی نور قرار دهید تا مطمئن شوید که سایه ای روی گیاهان وجود ندارد.

 

مزایا و معایب چراغ های رشد فلورسنت

مزایا: هزینه کمتر، ارزان تر از هر چراغ رشد دیگری – به راحتی به صورت آنلاین یا در هر فروشگاه سخت افزار محلی در دسترس است – فضای کمتری نیاز دارد- هزینه برق کم- انتشار حرارت کم

معایب: کارایی کمتر (خروجی در هر وات) – فقط برای چند گیاه مناسب است – باید گیاهان را کوتاه نگه داشت-      نیاز به تنظیم ارتفاع ثابت دارد- هر لامپ نیاز به یک سوکت جداگانه دارد

 

 

هنگام خرید چراغ رشد گیاه فلورسنت به چه نکاتی توجه کنیم؟

۱-هر دو چراغ کلوین پایین و کلوین بالا (لامپ یا لوله) بخرید.

۲-برای حمایت از رشد شاخ و برگ از نورهای ۵۵۰۰K تا ۶۵۰۰K (خنک/آبی) استفاده کنید.

۳-از نورهای ۲۷۰۰ تا ۳۰۰۰ هزار (گرم/قرمز) برای حمایت از گلدهی و باردهی استفاده کنید.

۴-لامپ های با خروجی بالا (HO) توصیه می شود

اگر در حال خرید لامپ هستید، با T5 همراه باشید زیرا کارآمدتر از T8 و T12 هستند.

نکته: کلوین (K) نشان دهنده سفیدی بصری نور است. هر چه مقدار کلوین بالاتر باشد، نور آبی یا سردتر است. مقدار کلوین را کمتر گرم کنید یا نور را قرمز کنید.

 

چراغ رشد گیاه  HID

می توانید یک باغ بزرگ سرپوشیده یا یک تجارت با چراغ های رشد HID (تخلیه با شدت بالا) پرورش دهید. از ال ای دی ارزان تر است. یک کیت رشد کامل HID با لامپ HPS، لامپ MH، آویز، بالاست، تایمر و بازتابنده قیمت کمتری نسبت به کیت رشد LED دارد.

ادامه دارد

امتیاز ما
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]
× مشاوره با کارشناسان ما